Včera jsme se účastnili prvního FrontKonu – konference pro frontend developery. Vzhledem k tomu, že i my se posouváme podstatně více tímto směrem, tak to pro nás je ideální událost, kterou jsme si nemohli nechat ujít. Akce se konala v Brně, takže jsme tam po naší krásné D1 dorazili těsně před začátkem od 10:00.
Na FrontKonu jsme byli dva, já a kolega Honza a ještě jsme tam potkali kamaráda Tadeáše z Tipsportu.
Josefa přednášková série
Úvodní slovo a první přednáška
Jedním z hlavních organizátorů je v české komunitě známý Martin Michálek, který nevystoupil osobně, ale pouze ve formě záznamu (už abychom byli v době hologramů). Hezky nám popsal jak vlastně FrontKon vznikl. A od nás za to má velký dík, protože podobných akcí v Čechách tolik není. Dříve jsme chodili na WordCampy, ale ty se po covidu přesunuly do onlinu a nakonec vloni nebyl vůbec. A podobné akce tu opravdu chybí.
První přednášku měl pak Martin Matuška ze Supercoders na téma Devtools. A přednáška to byla hodně zajímavá a přínosná. Člověk by řekl, že to zná, ale najednou zjistí, že těch možností je tam mnohem víc.
Druhá přednáška na téma „Jak škálovat komunitu vývojářů“ od Tomáše Belady z Atacama. Pro mě velmi zajímavá přednáška poslechnout si zkušenosti někoho, kdo vede tým 40 lidí. Třeba nás to také jednou čeká. Asi nejzajímavější byla ta část týkající se toho, jak z týmů předávat informace, jak postupně růst apod. Pak jsem si počkal na další přednášku o bundleru VITE, která byla poměrně technická, ale zajímavá. VITE je rozhodně dobrou volbou, už je na čase ho implementovat do všeho, co děláme.
Blok přednášek věnovaných AI
V další části FrontKonu jsem šel na přednášky věnované AI, umělé inteligenci. To je v dnešní době hodně rezunující téma v všech oborech a front end není výjimkou. První přednáška byla věnovaná představení Copilotovi, nástroji od Githubu vytvořeného na pomoc programátorů. Přednášející nám představila všechny 4 hlavní funkce Copilota a v podstatě mě přesvědčila k tomu, že bych na něj měl už konečně přijít. Na tuto přednášku pak hned navázala přednáška Davida Grundla, autora PHP frameworku Nette, o tom, jak AI vlastně přemýšlí. David umí publikum zaujmout a téma bylo velmi zajímavé. Další přednášku o AI měl Honza Sládek z contember.com, který nám ukázal AI v praxi. Contember umí generovat backend v AI.
Přednáška na téma „Co to je estimace a jak to zlepšit“
Pro mě opět zajímavá přednáška, protože já osobně s naceněním projektů často bojuji. Člověk si nemůže být nikdy jistý, jestli projekt nacenil správně. A právě na této přednášce jsem objevil zajímavý vzoreček, který mi s tím do budoucna pomůže: t = o + 4m + p / 6, kde „t“ je výsledná časová náročnost, „o“ je optimální čas, „m“ je průměrná a „p“ je pesimistická varianta. U dalšího projektu ho použiji. Uvidíme, jak se osvědčí.
Pak jsem se ještě účastnil přednášky na téma media queries vs content queries. Zajímavé, ale pro mě prozatím nepoužitelné. Dále pokračuje Honza.
Honzy série přednášek
Přednáška Web Accessibility, aneb lepší uživatelský zážitek pro všechny.
Než mi začala zajímavá přednáška o tom, jak kluci ze Shoptetu přechází k PHP šablon na Next.js, zastavil jsem se na krátkém panelu, který se týkal Web Accessibility.
Na přednášce mě zaujal především počet vývojářů, kteří tuto problematiku v podstatě neřeší a tím pádem neumožňují lidem s určitým postižením využívat jejich weby a aplikace. Pro nás je to ale, jako bychom měli například programovat web jen pro uživatele s obrazovkami od 1250 do 1920 pixelů – nemyslitelné. Webová přístupnost je pro nás samozřejmě známou věcí, ale přednáška mi ukázala, jak moc je tento bod podstatný a my se na něj určitě zaměříme ještě více. Chceme přece weby dělat pro všechny.
Přednáška Z PHP šablon na Next.js: příběhy ze zákopů
Na této přednášce mi Borek Bernard, CTO ze společnosti Shoptet popovídal o zkušenostech, které on a jeho tým získal při přechodu z PHP na Next.js.
Přednáška byla velice zajímavá, měl jsem možnost nahlédnout do způsobu vývoje produktu ve velké společnosti, poslechl si historii Nextu i novinky o Next.js 13 a ověřil jsem si, jak jsem na tom se znalostmi tohoto frameworku. Kromě informací o Nextu jsem si poslechl také něco málo o GraphQL, E-commerce problematice a technologických výzvách, se kterými se kluci ze Shoptetu setkávali při vývoji.
Potvrdil jsem si, že:
- marketing frameworků je lepší než realita – ve zkratce: je potřeba myslet na to, že věci budou mnohem složitější a problémovější, než nám ukazují highlighty
- věci se neustále mění – změny v javascriptu a js frameworcích jsou často velmi zásadní a je potřeba vývoj stále sledovat a reagovat na něj
Přednáška Praktický úvod do cachování
Přednášku na téma cachování vedl Jenda Horák a Libor Vaněk ze společnosti CDN77. Kluci na praktických příkladech ukázali příklady správného i špatného použití cachování v browseru a nakonec vysvětlili i cachování na úrovni CDN. Ukázali mi, jak nastavit základní cachování v projektu, prozradili co je vhodné cachovat a co naopak vhodné není a zmínili také výhody a nevýhody různého nastavení cache control headers.
Přednáška React performance Tips&Tricks
Tuhle přednášku jsem doslova zhltl. Přednášející Jakub Miškech mi předvedl, jak co nejlépe využít DevTools a ReactDevTools. Poté mi na praktických případech ukázal, v čem dělají developeři chyby nejčastěji a jak je řešit. Nejvíce přitom kladl důraz na to, aby se znovu nevykreslovalo nic, co není přímo nutné a také na to, abychom správně pracovaly s daty která jsme už jednou získali. Zní to vlastně jednoduše, že? Myslel jsme si to samé, než jsme se pustili do větších a komplikovanějších projektů. Z přednášky jsem si odnesl spoustu podnětů, které bych chtěl přenést do praxe.
Přednáška Pohled pod pokličku nové metriky INP
Na tuto přednášku jsem se moc těšil. Rychlost webu totiž řeším poměrně často a tak jsem byl zvědavý, jak jsem na tom se znalostmi a praktikami. O INP (Interaction to Next Paint) metrice už jsem předtím něco věděl ale i přesto jsem se na přednášce dozvěděl pár zajímavostí. Přednáškou prováděla Zuzana Šumlanská, která mi dala pár tipů, jak zjistit co INP zvyšuje a také jak s vysokými hodnotami bojovat. Prozradila mi mimo jiné třeba, že přímo Google doporučuje pro snížení INP použít pro obalení více souvisejících funkcí setInterval 0 – tato praktika mě opravdu překvapila. Z přednášky jsem odcházel s dobrým pocitem, že jsme v Digihoodu na INP metriku připraveni a budeme si umět poradit s laděním webů pro získání lepších výsledků i podle tohoto nového způsobu měření.
Přednáška Typescript bez Typescriptu
Jako poslední jsem navštívil přednášku na téma Typescript bez Typescriptu. Pan Riki Fridrich představil pro mě novinku JSDoc a ukázal, jak je možné psát doslova Typescript bez Typescriptu, tedy využívat typování v Javascriptu. Vzhledem k tomu, že se v Digihoodu momentálně rozmýšlíme, jestli Typescript začneme používat, tak jsem z přednášky odcházel s velmi nerozhodnými pocity. Používat Typescript? Pokračovat ve psaní JS a přidat JSDoc? To je otázka kterou si budeme muset zodpovědět. V každém přídadě jsem moc rád, že mi Riki rozšířil obzory.
Naše pocity z prvního FrontKonu
Tím naše přednášková série skončila a bohužel byl čas vyrazit domů. Po cestě domů jsme nově získané informace probírali opravdu intenzivně. Shodli jsme se, že na základě informací jsme za prvé udělali dobře, že jsme se konečně pustili do javascriptového frontendu. Na druhou stranu ale musíme postupovat opatrně a ne za každou cenu. Frontend se neustále vyvíjí a neradi bychom se vydali špatně nějakou slepou či nedokonalou vývojovou větví.
Tímto všem moc děkujeme za přednášky, opravdu jsme si je užili.